Fast Sistemi İle İlgili Sık Sorulan Sorular

FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) Sistemi, Merkez Bankası tarafından yeni işletime alınan anlık ödeme sistemidir.

FAST’ta ödemeler 7/24 ve anında karşı hesaba geçer ve ödemenin tarafları, bankaları tarafından ödemenin durumu hakkında anında bilgilendirilir.

Fast Sistemini Nasıl Kullanabilirim?

FAST Sistemine üye mobil ya da internet bankacılığı uygulamalarına girerek 7×24 FAST ödemesi gönderebilirsiniz. Ödeme talimatınızı girerken alıcının hesap bilgilerini (ad-soyad ve IBAN) kullanabileceğiniz gibi; varsa alıcının kolay adres bilgilerini de kolayca girebilirsiniz. ( Kolay adres ).

Ödeme talimatınız saniyeler içinde gerçekleşecek ve işleminiz başarı ile gerçekleştiği an hem gönderici olarak siz hem de alıcı müşteri işlem hakkında bankalarınız tarafından bilgilendirileceksiniz. İşlem tutarı anında alıcının hesabına yansıtılacak ve fon kullanılır hale gelecek.

FAST İle Telefon Numarasına Ödeme Yapabilir Miyim?

FAST ile birlikte devreye alınan Kolay Adresleme sayesinde finansal kuruluşunuzun mobil ya da internet uygulaması üzerinden cep telefonu, TC Kimlik Numarası, e-posta adresinizi hesap numaranız ile eşleştirip; kolay adresinize ödeme alabilirsiniz.

Detaylı bilgi için NKM’nin Kolay Adresleme’ye ilişkin sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Kolay Adresleme Nasıl Çalışır?

Kolay Adres Tanımlama ve Uygulamaya Giriş
Hesabınızın bulunduğu finansal kuruluşunuzun sağladığı mobil veya internet uygulamasına giriş yapın.

Bul
Para Transferleri menüsü altından Kolay Adres Menüsünü bulun.

Tanımla
Kolay adresinizle eşleşmesini istediğiniz hesabınızı seçerek kayıt olun.

Para Transferi
KOLAS üzerinden para göndermek için sisteme kayıtlı olmanıza gerek yoktur, ancak para alabilmek için cep telefonu veya e-posta adresiniz ile kayıt olmanız gerekmektedir.

FAST ve EFT’nin Farkları Nelerdir?

EFT Sistemi ile bankalardaki hesaplar arasında para transferleri saniyeler içerisinde gerçekleşse de bankaların parayı alıcının hesabında kullanılır bir duruma getirmesi için bir süre taahhüdü bulunmuyor. Bu nedenle ödemelerin hesaplara yansıması beklenenden geç olabiliyor.

Ayrıca EFT Sistemi sadece hafta içi mesai saatleri içerisinde çalışıyor. EFT işlemi sonrasında alıcı ve gönderene bildirim yapılması zorunluluğu yoktur, FAST sisteminde ise bildirim zorunluluğu bulunuyor.

" EFT işlemi sonrasında alıcı ve gönderene bildirim yapılması zorunluluğu yoktur, FAST sisteminde ise bildirim zorunluluğu bulunuyor. " - Bilgi